Techniki masażu

W poprzedniej części przedstawiliśmy Ci metody działania podczas zabiegów na łóżku HotStone. Do podstawowej z nich, która łączy w jedno wszystkie pozostałe, należy masaż. Leczniczy. Rehabilitacyjny. Relaksujący. Działający profilaktycznie. Masaż daje nam energię, pobudza siły witalne i sprawia, że jesteśmy gotowi zmierzyć się nie tylko z ewentualnymi chorobami, ale i ze wszelkimi trudnościami, jakie niesie nam los.

Masaż stosowany jest od tysiącleci, w tym czasie powstało więc mnóstwo jego technik. Niektóre z nich poznasz dzisiaj.


Masaż Shiatsu

Shiatsu oznacza „naciskać kciukami”. Ta japońska odmiana masażu ciała polega na stosowaniu rytmicznego ucisku, regulującego fizyczną strukturę organizmu, w celu powrotu i zachowania zdrowia.

W technice Shiatsu chodzi głównie o masaż całości kanałów energetycznych tzw. meridianów. Twórcy techniki wierzyli, że nadmiar energii w jednym meridianie oznacza jej brak w innym. Doprowadzenie do harmonii wewnątrz organizmu to podstawowe zadanie tego masażu. W mniejszym więc stopniu jest on nastawiony na leczenie konkretnych dolegliwości, raczej stawia na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Nie oznacza to jednak, że ma on mniejsze działanie na istniejące już zmiany chorobowe niż np. wspomniana we wcześniejszej części akupresura.

Już po pierwszym zabiegu możemy zauważyć pozytywne zmiany w naszym wyglądzie i samopoczuciu. Shiatsu harmonizuje przepływ energii w całym naszym ciele, wzmacnia siły witalne. Działając korzystnie na układ nerwowy poprawia naszą koncentrację i sprawność intelektualną. Usuwa nagromadzone negatywne emocje, które kumulują się przez nasz niepoprawny (delikatnie mówiąc!) tryb życia.

Znany od wieków, masaż Shiatsu miał również za zadanie uwrażliwienie człowieka na świadome przeżywanie własnego życia wewnętrznego. Ma to zdecydowany wpływ na poprawę samouzdrawiania organizmu i wzmożenie jego odporności. Tajemnica działania Shiatsu polega więc na ćwiczeniu naszego umysły, by radził sobie z przeciwnościami na drodze do najlepszego stanu zdrowia.


Masaż ugniatający Kneading

Masaż ugniatający polega na wykonywaniu stanowczych, okrężnych ruchów po obu stronach kręgosłupa. W przypadku łóżka HotStone wytrawne ręce profesjonalnego masażysty zastąpione są równie profesjonalnymi rolkami projektora wewnętrznego.

Masaż ugniatający łagodzi bóle mięśni i stymuluje je do wzmocnienia. Usuwa zmęczenie po wysiłku fizycznym, a także pomaga zwalczać bezsenność. Poprawia krążenie krwi w organizmie. Ponadto dzięki stosunkowo dużej sile masażu (szczególnie w II fazie) mięśnie mogą nabrać prawidłową strukturę i wygląd. Są rozluźnione i naturalnie się regenerują.


Masaż wałkujący Rolling

W tym przypadku rolki projektora, naśladując ruchu masażysty, powoli i delikatnie przesuwają się w górę i dół pleców w okolicy kręgosłupa. Rytmiczny i wahadłowy ruch doskonale rozluźnia mięśnie, rozgrzewa skórę, poprawia krążenie krwi, wywierając pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Masaż łagodzi bóle pleców, mięśni grzbietu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.


Masaż ostukujący Tapping

Ta technika daje nam odczucia podobne do stukania pięściami lub krawędzią dłoni o nasze plecy.

Tapping jest często stosowany podczas zawodów sportowych, dzięki głębokiej terapii mięśni, której jest skutkiem. Poprawia ponadto krążenie krwi, co jest równoznaczne z dotlenieniem organizmu. Dzięki „ostukiwaniu” ma również pozytywny wpływ na problemy z oskrzelami.

Działa na te rejony ciała, w których zbiera się tkanka tłuszczowa, pobudzając ją i stymulując. Dzięki temu unikamy powstawania bądź redukujemy objawy cellulitu, a także likwidujemy skurcze mięśni.


Masaż kompresyjny Compression

Masaż kompresyjny wywoływany jest poprzez kolejne dotknięcia wzdłuż pleców, które naciskają zarówno na mięśnie, jak i stawy skupione wokół kręgosłupa. Druga jego faza polega na wahadłowych ruchach, kojących obolałe mięśnie.

Ucisk tkanki mięśniowej powoduje rozluźnienie mięśni, zapobieganie powstawaniu zakwasów po wysiłku fizycznym czy wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem. Stosowany jest przy korygowaniu złej postawy.


Masaż pneumatyczny Air Massage

Masaż powietrzem dostępny jest już w wysoce rozwiniętych technologicznie łóżkach masujących. Działa odprężająco i relaksująco.

Masaż pneumatyczny usuwa efekt „ciężkich nóg”, na który cierpią zarówno pracownicy w stałym ruchu, jak i ci, siedzący niemalże nieruchomo za biurkiem. Poprawia on również krążenie krwi i limfy w nogach.


Masaż uciskowy Pressing

Uciskający ruch rolek powoduje rozluźnienie stawów kręgosłupa i działa na głębiej położone warstwy mięśni. Ma to wpływ zarówno na poprawę ogólnej sprawności, jak i na postawę ciała.

Działając rozluźniająco i pobudzająco, działa kojąco na obolałe mięśnie po wzmożonym wysiłku fizycznym lub długotrwałym siedzeniu w jednej pozycji.


Masaż ud Thigh Massage

Silne dłonie masażysty dają ukojenie zmęczonym nogom: łydkom i udom. W przypadku łóżka HotStone to nacisk pneumatycznych butów do masażu limfatycznego poprawia krążenie krwi w nogach i drenaż limfatyczny. 

Po masażu, podczas którego znikają obrzęki, mamy przyjemne uczucie lekkości nóg.
 

 Wszystkie opisane metody są wykonywane podczas zabiegów na linii masażysta-masowany. W naszym przypadku masażystą jest łóżko HotStone. Może nie posiada ono zdecydowanych kciuków wschodnich mistrzów, ale idealnie naśladuje ich ruch. W jaki sposób odbywają się zabiegi, opowiemy w następnej części.

Zabiegi na łóżku HotStone dbają o naszą kondycję, stan zdrowia i dobre samopoczucie. Masaż bowiem jest doskonałym lekarstwem na wszystkie nasze bolączki: i te wewnątrz organizmu, jak i spowodowane czynnikami zewnętrznymi, np. silnym stresem. Masaż pomaga je zwalczać, czyniąc nas pozytywnie nastawionymi, radosnymi ludźmi.

Pozbywając się dolegliwości, rozluźniając mięśnie, masaż przywraca naszą naturalną siłę witalną i radość z życia. Stajemy się uśmiechnięci, zrelaksowani, poprawiamy również swoją kondycję intelektualną i umysłową. Zero stresu, zero chorób, mnóstwo sił do walki z przeciwnościami! Tak działa masaż. Tak działa łóżko HotStone!